Markiz de Sade i jego myśli. Odrzucenie moralności jako filozofia życia

Markiz de Sade i jego myśli. Odrzucenie moralności jako filozofia życia

Markiz de Sade był jednym z najpopularniejszych filozofów XVIII i XIX wieku. Prezentowane przez niego poglądy, chociaż kontrowersyjne aż do dzisiaj, zebrały spore grono naśladowców i kontynuatorów. W tym tekście przyjrzymy się myślom, które przyświecały De Sade.

Donatien Alphonse Francois de Sade (1740–1814), znany jako Markiz de Sade, był francuskim pisarzem, filozofem i arystokratą, który zasłynął z radykalnych poglądów na temat moralności, seksualności i władzy. Jego filozofia opierała się na skrajnie libertynistycznym podejściu do życia, które odrzucało wszelkie społeczne i religijne normy moralne na rzecz absolutnej wolności jednostki, w tym wolności seksualnej.

De Sade jest uważany za “ojca” sadyzmu. To rodzaj zaburzenia seksualnego, w którym jednostka odczuwa podniecenie seksualne w wyniku zadawania partnerowi fizycznego i psychicznego bólu oraz upokarzania go. Sadyzm wziął swoją nazwę od nazwiska Francuza.

De Sade i odrzucenie moralności

Markiz de Sade twierdził, że człowiek powinien kierować się wyłącznie własnymi pragnieniami i instynktami, nie zważając na normy społeczne czy etyczne. Jego założenia opierały się na całkowitym odrzuceniu moralności, gdyż uważał je za ograniczenie, narzucone przez społeczeństwo, które ma utrzymywać jednostki w ryzach.

Tym samym De Sade uważał, że cierpienie i destrukcja są nieodłącznym elementem świata i nie powinny być postrzegane jako zło moralne. Jednocześnie jednak jego filozofia opierała się nie na bólu, ale czerpaniu przyjemności. Francuz uważał, że jednostka ma prawo do realizowania swoich pragnień w sposób absolutny, niezależnie od konsekwencji dla innych.

Takiemu podejściu De Sade hołdował w licznych dziełach, które wydawano we Francji. Do najpopularniejszych tytułów zaliczamy:

  • “120 dni Sodomy” (1785) – jedna z najbardziej kontrowersyjnych powieści w historii literatury, opowiadająca o czterech libertynach, którzy zamykają się w zamku i poddają młode ofiary brutalnym eksperymentom seksualnym. Na podstawie tej powieści powstał głośny film Piera Paolo Pasoliniego z 1976 roku.
  • “Filozofia w buduarze” (1795) – dzieło o charakterze quasi-dydaktycznym, w którym autor przedstawia swoje poglądy na temat wolności seksualnej i krytykuje instytucje społeczne, takie jak małżeństwo czy religia.
  • “Justyna, czyli nieszczęścia cnoty” (1791) – historia młodej dziewczyny, która stara się żyć zgodnie z zasadami cnoty, lecz spotyka ją za to tylko cierpienie i nieszczęścia. Powieść ukazuje pesymistyczną wizję świata, w którym dobro nie jest nagradzane. 

Autor wyklęty

De Sade był postacią bardzo popularną, ale jednocześnie szalenie kontrowersyjną. W związku ze swoimi poglądami oraz zachowaniem regularnie trafiał do więzienia. Szacuje się, że za kratami spędził nawet połowę swojego życia.

Francuz był przetrzymywany między innymi w Bastylii, czyli słynnym więzieniu pod Paryżem. Obiekt został zburzony przez rewolucjonistów 1789 roku. Wciąż jednak uchodzi za jeden z pomników historii Francji, który warto samemu odwiedzić. Jeśli zdecydujecie się na taką wycieczkę, to sprawdźcie też Bet.pl STS kod promocyjny. Być może uda się połączyć wyprawę z wizytą na meczu PSG!

Sam De Sade zmarł w 1814 roku Saint-Maurice. Podczas rewolucji jego najważniejsze dzieło, czyli “120 dni Sodomy”, przetrwało, o czym autor nie wiedział aż do śmierci.